Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır
Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır

Saç Ekimi

Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgiler

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesi sağlık sorunları, düzensiz beslenme, sağlıksız yaşam, düzensiz uyku gibi birçok sebebe bağlı olabilmek ile birlikte genetik ile alakalı da olabilmektedir. Kellik denildiği zaman her ne kadar akla erkekler gelse de saç ekimi bayan ve erkek uygun olan herkese yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra saç göz önünde bulunan bir uzuv olduğu için saçsızlık hem estetik açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Göze hitap etmek isteyen, eski saçlarına kavuşmak isteyen ve saçlarının gür olmasını isteyen kişiler için artık eski saçlarına kavuşmak hayal olmaktan çıkmıştır. Saç ekimi işlemi ile eski sağlıklı saç yapısına ve doğal görünüme kavuşmak mümkündür.

saç ekimi

Saç ekim işlemi birçok farklı teknik ile yapılmak ile birlikte başarılı sonuçlar alınabilmesi adına alanında uzman doktor ve sağlıklı ortamlarda yapılması gereken bir işlemdir. Genel olarak yapılacak olan işlem sonrası yüzde doksan oranında olumlu sonuçlar ile karşılaşılmakta olup hastaların eskisi gibi saçlarına ve mutluluklarına sahip oldukları gözlenmiştir. Saç ekimi için ekip ve uzman hekimin iyi olduğu kadar kişinin saç kalitesi de oldukça önemlidir. Saç ekimi yapılacak kişinin saç rengi, saç tellerinin incelik ya da kalınlığı, cilt renginin tonu da saç ekimi işlemleri için oldukça önem arz etmektedir. Saç ekimi işlemleri oldukça kolay işlemler olup hastanın doktoru ile görüşmesi ve saç ekimine uygunluğunun belirlenmesi için saç analizi yapılması gerekmektedir. Saç ekimi yapımı uygun bulunduğu takdirde hekimin de uygun gördüğü şekilde saç ekim tekniği belirlenerek işlem gerçekleştirmek için gün alınmaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin saç yapısına uygun olarak saç ekim tekniği seçilmekte olup bu işlemler küçük cerrahi işlem olarak nitelendirilmek ile birlikte hastanın saç ekim gününe karar verildiğinde gün içerisinde gerçekleşmekte olup bu işlem için hastanın hastane de yatış yapmasına gerek yoktur. Hasta saç ekimi işleminden sonra hastanede yatmaz. Lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez ve günlük yaşantısına kaldığı yerden devam eder. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler uzman hekimlere danışabilirler.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır saç dökülmeleri ya da kellik gibi problemler birçok insanın büyük bir şikayeti haline gelmektedir. Bu problemlere karşı birçok teknik geliştirilmiş fakat hiçbir zaman tam olarak kesin tedavi yöntemleri bulunamamıştır. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ve tıbbın gelişimi ile beraber yeni teknikler ortaya çıkarak saç dökülmelerinden oluşan kellik problemine kesin yanıt bulunmuştur.

Saç ekimi sayesinde, saç dökülmeleri tamamen ortadan kaldırılarak, insanların günlük yaşamlarında zorluk çekmeden eski doğal görünümlü saçlarına kavuşması mümkündür. Ayrıca saç ekimi ile saçların tekrar dökülmesi söz konusu olmamakla beraber kalıcı bir yöntemdir. Saç ekimi işlemleri insanların kendi vücutlarından alınan donör bölgelerden alınan saç kökleri yani greftler ile yapıldığından dolayı da kişinin kendi genetiğini taşımakta ve sonrasında yaşanacak uyum problemlerinin oluşmasının da önüne geçilmektedir. Saç ekiminde geliştirilen belli başlı teknikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki FUT tekniği ile saç ekimi yöntemidir.

FUT Tekniği İle Saç Ekimi

FUT tekniği ile saç ekiminde donör bölgeye lokal anestezi uygulanmak sureti ile bölgede yer alan saç kökleri şerit halinde kesilerek alınmaktır. Sonrasında köklerle gelen doku temizlenerek ekime hazır hale getirilir. Donör bölgede açılmış olan alana dikiş atılarak bölge kapatılır. Sonrasında saç derisinde ekim uygulanacak bölgeye kanallar açılır ve saç ekimi işlemine başlanır. Bölgede açılan kanallara yerleştirilen greftler sonrasında saç ekimi işlemi tamamlanır. Fakat bu yöntemde en büyük dezavantaj, saç köklerinin alındığı bölgede dikiş izinin kalmasıdır. Bu nedenle sonrasında geliştirilen FUE tekniği uzmanlar tarafından en çok tercih edilen tekniktir.

FUE Tekniği İle Saç Ekimi

Saç ekimi yöntemlerinde günümüzde en çok kullanılan yöntem FUE tekniği ile saç ekimidir. Bu yöntemde hiçbir iz kalmaması en büyük avantajdır. Donör bölgede bulunan saç kökleri, tek tek alınarak ekim yapılacak bölgeye tek tek ekilmektedir. Bu nedenle de FUE tekniği çok fazla tercih edilmektedir. Hızlı olmasının yanı sıra tedavi görecek kişide hasar bırakmaması uzmanların ve hastaların tercih konusu olmasına neden olmaktadır.

FUE tekniği ile saç ekimi yapılmadan önce donör bölgeye lokal anestezi yapılmaktadır. Bu sayede saç kökleri fue motoru denen cihaz ile tek tek giriş yapılarak toplanmaya hazır hale getirilir. Kökler alınırken tedavi olan kişi herhangi bir acı hissine kapılmamaktadır. Tıbbi araçlar ile buradan tek tek alınan saç kökleri zarar görmemesi için özel streril kaplarda ve solusyonlarda bekletilir. Saç ekiminin yapılacağı bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında ekime hazır hale getirilmiş olan greftler tek tek yerleştirilir. Böylece saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. 10-12 ay içerisinde kesin sonuçlara ulaşılacak olan bu yöntem saç dökülmelerine en garanti çözüm olarak görülmektedir.

Saç Ekim Operasyonları Kaç Seans Sürer?

Saç ekimi hem fiziksel hem de ruhsal olarak yaptıracak olan kişinin sağlığını etkileyecek operasyonlar olduğu için saç ekim operasyonu yaptırmak isteyen hastaların oldukça endişe ettikleri bir operasyondur. Saç ektirecek kişinin saç ekim operasyonu kaç saat sürer sorusundan önce saç ekilecek hastanın dökülen saçlarını telafi etmek için kaç seans süreceği ve ekilecek alan için ne kadar greft ekilmesi gerektiğidir. Saç ekim operasyonlarında seanslar belirlenirken hastanın saç ekilecek olan açıklığının genişliği ve yönü oldukça önemli olmak ile birlikte donör bölgeden çıkarılabilecek kök sayısı da oldukça önemlidir. Saç ekim operasyonu öncesi saç ekimi yapılacak olan hastanın bu operasyon için kendini her açıdan hazır hissetmesi oldukça önemlidir. Çünkü saç ekimi operasyonları öncesi, operasyon sırası ve sonrası olarak bir süreçtir ve bu süreç için ihtimam gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bu süreç içerisinde birlikte hareket edilecek olan hekimin de seçimi oldukça önemlidir. Hekimin saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin saç dökülmesinin sebebini, saçın alın bölgesinde bulunan başlangıç çizgisini doğru belirlemesi ve kalan saç köklerinin sağlıklı olup olmadığını analiz etmesi gerekmektedir.

 Ekilen greftler bir saç kökünde birden çok bulunabilir. Saç ekimi seansı hastanın saç ekim operasyonu sayısıdır. Bir seansta bin ile üç bin greft arasında ekim yapılmakta olup açıklığın büyüklüğüne göre saç ekimi yapılacak kök sayısı belirlenmekte olup üç binden fazla olan greft ekimlerinde birkaç seans içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Saç ekimi operasyonlarında seansların sayısını belirleyici olan ise hastanın dökülmemiş kısımdaki saç yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hastanın saç sıklığı ne kadar çok ise alınabilecek kök sayısı da o kadar çok olabilmektedir. Seyrek saçlı hastalarda ise alınacak kök sayısı daha az olacağı gibi saç ekimi yapılacak olan alanın açıklığına bağlı olarak bir seansta saç ekim operasyonu bitebileceği gibi üç seansa kadar çıkabilmektedir. Saç ekim operasyonlarında ekim sıklığı ne kadar fazla ise buna oranla daha fazla başarı elde edilmekte olup doğal görünüm sağlanacaktır.

Saç Ekim Fiyatları

Günümüzde değişen iklim koşulları, hava kirliliği, yaşam standartlarının düşüklüğü, maruz kalınan kimyasal maddeler, insanlarda saç dökülmesi veya kellik gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu problemin genel çözüm yolu ise saç ektirmekten geçmektedir. Türkiye’ ye, Dünya’ da yer alan sayılı saç ekim merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizi her yıl yaklaşık bir milyon kişi saç ektirmek için ziyaret etmektedir. Saç ekimine karar veren bireylerin araştırdıkları konuların başında ise bu işlemin fiyatı gelmektedir.

Saç ektirmek kişiye özel bir işlemdir. Bireyden bireye farklılık gösterir. Ayrıca genel olarak söylenen isim saç ekimi olsa da bu işin çeşitli yöntemleri mevcuttur. Kişi öncelikle bir merkeze giderek saçının analizini yaptırmalıdır. Tedavi türü analiz sonucuna göre belli olur. Bazı hastalarda ise ekim sırasında veya sonrasında ekstra işleme gerek duyulur. Bu da ücrete rakam artışı olarak yansır. Çok fazla kıstas olması saç ekimi için net bir fiyat verilmesine engeldir.

Saç ekim fiyatlarını değiştiren unsurlardan biri de ekimin nerede yapılacağıdır. Genel olarak büyükşehirlerde, metropollerde yapılan işlemler daha sakin yerlere göre daha pahalıdır. İşlem aynı olsa da ortam farklılığından dolayı ücret değişir. Bireyin lüks ihtiyacı da, özel oda eve servis gibi, saç ekim fiyatının artmasına neden olur. Kişi unutmamalıdır ki pahalı olan her yerin iyi olma zorunluluğu yoktur. Fiyatın yüksek olması demek her zaman kalite ve hizmetin yüksek olacağı anlamına gelmez.

Ayrıca greft sayıları da fiyatları önemli ölçüde değiştirir. Greft, başın arka kısmından alınıp saç dökülmesi olan sorunlu bölgelere ekilen temel yapıdır. Eğer ki kişinin tercih ettiği merkez, tek fiyat uygulaması yerine greft sayısı üzerinden fiyat uygulamasını kullanıyorsa ücret oldukça farklılık gösterecektir. Çünkü gretf sayısı arttıkça işlem için harcanan zaman da artacaktır.

Bireyin kelleşme derecesi de saç ekim fiyatlarının değişmesine neden olur. Çünkü kellik ne kadar çoksa ekilecek greft sayısı da o kadar artar. Ücret de bu unsurlarla paralellik göstererek yükselir.

Adres Bilgileri

Nispetiye Mah. Aydın Sok. No:1 / 1 Etiler İstanbul

+90 212 953 20 02
info@etilerhairclinic.com

Whatsapp