Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır
Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır

Saç Ekimi Sonrası

DHI Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgiler

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen sağlık sorunlarından biridir. Zaman içerisinde boyutu artan dökülmeler saç ekimi yapılarak ortadan kaldırılabilmektedir. Üstelik ülkemizde saç ekim konusunda oldukça gelişmiş merkezler bulunmaktadır. Böylelikle bireyler kaliteli merkezleri seçerek istedikleri saçlara kısa süre içerisinde kavuşabilmektedir. Tabi istenen sonuçlara ulaşabilmek adına saç ekimi sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi lazımdır. Özellikle uzmanların tavsiyelerine uymadan hareket edenlerin işlem için harcanan tüm emeği boşa atma riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

Saç Ekimi İşlem Sonrasında Neler Yapılmalı?

Saç ektirmek isteyenler için ön muayenelerin gerçekleştirilmesinin hemen ardından bir işlem tarihi belirlenmektedir. Operasyon ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ya da işlem metotlarından hangisinin seçileceğine göre dokuz saate kadar uzayan zaman dilimlerinde tamamlanmaktadır. Operasyonun tamamlanmasından hemen sonra taburcu olunmaktadır. Fakat kişiler ekim bölgesini korumak adına bazı konulara özen göstermelidir. Kıyafet seçimi de bunlardan biridir. Bireyler farkında olmadan yakası dar olan tişörtler yüzünden saç köklerine zarar vermektedir. Bu neden yüzünden operasyon gününde de sonrasında da bir süre gömlek kullanımı gerekecektir. Ya da yakası geniş olan kıyafetler ya da elbiseler seçilmelidir.

Saç Ekimi İşlem Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında en çok merak edilen konulardan biri yıkamadır. Bireyler için uzmanlar tarafından işlem sonrasındaki üç gün saç derisine su değdirilmesi önerilmemektedir. Saç ekimi işlem sonrasından 3 gün geçtiğinde yıkamaya başlanabilmektedir. Hatta hem genel bir kontrol olması hem de profesyonellerden destek almak adına ilk yıkamalar için saç ekim merkezlerine gitmek mümkündür. İlk yıkamanın hemen arkasından gösterilen metotlara dikkat edilerek günde bir kez yıkama gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu alanda asıl önemli konulardan biri de yıkama sonrasındaki kurulama aşamasıdır. Bireyler farkında olmadan havlu ile saç köklerine ciddi zararlar verebilmektedir. Bundan ötürü temiz olmasına dikkat edilen bir havlu ve nazik hareketler yapılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar saç kurutma makinesinden uzak kalınmalıdır. Makine kullanımına mecbur kalanlar isse sıcak havadan ziyade soğuk hava özelliğini kullanmalıdır.

Saç Ekimi İşlem Sonrası Şampuan Kullanımı

Saç ekimi işlem sonrası süreçte hangi şampuanların kullanılacağı da merak edilmektedir. Öncelikle saç derisine iğneli bir işlem yapıldığı için şampuan tercihleri eskiden olduğu gibi yapılmamalıdır. Bireyler muhakkak uzmanların önerdiği medikal markaları kullanmalıdır. Bu tür markaların PH değerleri de içerikleri de saç derisine uyumlu olduğu için ekim bölgesine herhangi bir zarar vermemektedir. Bireylerin şampuan dikkatlerini reçeteli şekilde temin edilen losyonlara da göstermeleri lazımdır. Losyonlar sayesinde hem saç derisindeki kabuklanmadan kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün olmaktadır hem de ekilen saç kökleri güçlenmektedir.

Saç Ekimi İşlem Sonrası Kaşıntı

Bireylerin saç diplerinde saç ekim işleminden sonra belli kabuklanmalar başlamaktadır. Kabuklanmanın nedeni ekimlerin iğneli operasyonlarla tamamlanmasıdır. Bu kabuklanmalar özellikle iyileşme sürecinde saç diplerinde kaşıntı oluşmasına yol açmaktadır. Ancak bölgelerin kaşınması halinde ekimi yapılan saç köklerinin zarar görme ihtimali oldukça yüksektir. Bundan ötürü mümkün mertebe kaşıntıdan uzak kalınmalıdır. İlk yıkama işlemlerinin günde ikiye çıkarılması kaşıntının azalmasında büyük yardımcılardan biridir. Aynı şekilde uzmanlar kaşıntılı alanlara uygulanabilecek olan ek kremler de verebilmektedir. Zaten kabuklanma ekim sonrasından ortalama olarak on gün içerisinde sona ermektedir. İyileşme sağlanmasının ardından kaşıntı sıkıntı da sona ereceği için bu sürecin iyi şekilde geçirilmesi önemlidir. Saç köklerinin çıkmaya başlaması ile birlikte kaşıntı yaşayan hastalar da olduğu için uzmanlar bu aşamada da takviyeler verebilmektedir.

 

Adres Bilgileri

Nispetiye Mah. Aydın Sok. No:1 / 1 Etiler İstanbul

+90 212 953 20 02
info@etilerhairclinic.com

Whatsapp