Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır
Etiler Hair Clinic - Metcer Sağlık Hizmetleri A.Ş. Markasıdır

Bıyık Ekimi

DHI Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgiler

Bıyık Ekimi Nedir?

Erkeklerin yüz bölgesinde bulunan ve tamamen yüz şeklini değiştirebilecek özelliğe sahip olan sahip olan bıyık unsuru bazı erkeklerin oldukça önem gösterdiği bir şeydir.  Bıyık kullanmak isteyen ancak yeterli seviyede veya görünüşte bıyığa sahip olamayan kişiler ise bıyık ektirme işlemine yönelmektedirler. Uzun vadede yüzünüzün tamamlayıcı unsuru olan bıyık ekimi bazı kişiler için oldukça gerekli hale de gelmektedir. Bıyık bölgesinde bulunan yara, ameliyat izi gibi kalıcı izlerde bıyık kamufle edici bir özelliğe de sahip olacaktır. Bu sorunun yanı sıra köse olarak tabir ettiğimiz kişiler, eşit bıyık dağılımına sahip olmayan kişiler ve istedikleri sıklıkta olmayan bıyık durumunda da bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Tüm bu sorunlara ve faktörlere bağlı olarak bıyık kullanmak isteyen kişiler bu işleme ilgi göstermektedirler.

Bıyık Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Bıyık ektirmek isteyen kişilerin bu operasyondan önce dikkat etmesi ve uyması gereken tavsiyeler bulunmaktadır.  Bu tavsiyelere uyulması durumunda işlem sırasında ve işlem sonrasında olası kötü durumun yaşanma ihtimali en aza inmektedir. Bıyık ekimi öncesi kan sulandırıcı haplar ve vitaminlerden uzak durmalısınız. Bu operasyonda kanama riskini ortaya çıkarabilmektedir. Alkol kullanımı en az bir hafta öncesinde bırakılmalıdır. Bu durumlara dikkat etmeniz gerekenlerden sadece birkaçıdır. Durumunuz ile ilgili doktorunuzla konuşmanız durumunda, doktorun da vereceği tavsiyeler işlemin seyri için oldukça önemlidir.

Bıyık Ekimi ve FUE Tekniği

Bıyık ekimi de saç, sakal, kaş gibi ekimlerde kullanılan FUE tekniği ile gerçekleşmektedir. Son zamanlarda teknolojik gelişmeleri takip eden ve hastalar için en uygun ve sorunsuz işlemin gerçekleşmesini sağlayan FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilen operasyon oldukça hassas ve önemli bir operasyondur. Bunun sebebi ise hayatınızın her anında yüzünüzde bulunacak ve sizin görüntünüzü değiştirecek bir unsurdur. Bu sebeple de uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen bu işlemin aşamaları;

  • Ağrısız bir operasyon geçirilmesi için dudak üzerine lokal anestezi yapılır.
  • Genel olarak donör bölgesi için ense tercih edilmektedir. Ancak bıyık ekimi için bu bölge değişiklik gösterebilmektedir. Bunlar; kol veya bacak kılları olarak belirlenebilmektedir.
  • Tercih edilen bölgeden kökler tek tek toplanır.
  • Kişinin köse veya bıyık bölümünün seyrek olması durumunda yaklaşık olarak 300-500 arasında kök toplanır.
  • Alınan kökler ayıklanmakta olup sadece verimli olanlarla işleme devam edilir.
  • Açılan kanallara bu kökler yerleştirilir.

Bu şekilde gerçekleşen işlemde yaklaşık olarak 15 gün(gün sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir) içerisinde şok dökülme olarak adlandırılan dökülme yaşanabilir. Bu dökülme oldukça olağan bir durumdur.  Bu dökülmenin ardından yaklaşık 4 veya 5 ay içerisinde yeniden bıyık uzamaktadır. Bu işlemlerin sonlanması durumunda ise bıyık uzamasının normal bir döngüye girmesi yaklaşık olarak 6 veya 7 ayı bulmaktadır. Bu aylardan sonra bıyık uzaması normal bir şekilde devam etmektedir.

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç

Bıyık ekimi oldukça hassas bir süreç olduğu için sonrasındaki süreçte oldukça hassastır. Normal ve doğal bir görünüme sahip olmanız için bu operasyonlardan sonra dikkat etmeniz gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kıl kökleri 6. Aya kadar neredeyse tamamen kanallara tutunmamışlardır. Bu sebeple kıl köklerine hassaslıkla bakmalı ve köklerin birtakım faktörlerden etkilenerek yerin çıkmaması adına önlem almalısınız. Bıyık ekimi sonrası ilk yıkamaise oldukça hassas bir işlemdir. Mutlaka ilk yıkamanız doktorunuz kontrolünde veya tavsiyeleri değerlendirilerek gerçekleşmelidir. İlk yıkama öncesinde kabuklanmalar gözle görünmekle birlikte yıkama sonrasında da tamamen kaybolmayabilmektedir. Bu sebeple de yıkama esnasında baskı uygulamamalı ve kabukları soymaya çalışmamalısınız. Tüm bu durumlar bıyıklarınızın tam anlamı ile kendine gelmesi için gerekli unsurlardır. Atkı gibi aksesuarlın kullanımı, havlu kullanımı hatta pürüzlü yastık kılıfı kullanımı bile bırakılmalıdır. Bu faktörler sebebi ile kıl kökleri yerinden çıkabilir ve tedaviniz olumsuz şekilde etkilenebilir.

Bıyık Ekimi Sonrası Dökülme Olur mu?

Genel olarak erkeklerde ergenlik döneminde 14 yaşından sonra yavaş yavaş bıyıklar çıkmaya başlar. Ergenlik bitimine kadar bıyık çıkmaması sizde köselik sorunu olduğunun belirtisi olabilir. Bıyığı hiç mevcut olmayan kişilere sıfırdan başlayıp ekim yapılmaktadır. Hafif çıkan köselik hastalığı olan kişilerde de sıkılaştırma yöntemi kullanılmalıdır. Gönül rahatlığıyla yaptırabileceğiniz tedavilerden bir tanesidir. Zor bir operasyon olmayıp tercih edilen tedavilerdendir.

Bıyık ekimi yapılırken ekilecek olan kıllarınız ense kökünden alınmaktadır. Bıyık ekimi sonrası hasta vücudunun bünyesinin kuvvetli olması daha iyi olacaktır. Hastadan hastaya farklılık gösterilebilen bir süreçtir. Bıyık ekimi sonrasında ekim yapılan bölgede şişlikler, kızarmalar, kaşıntılar oluşabilir. Kabuk tutma olasılığı da yüksektir. Kesinlikle tutan kabukları soyma, parçalama, kaşıma gibi eylemle de bulunmayınız. Bu size yüksek anlamda zarar verebilir. Ekimin yapıldığı bölgenizi korumanız gerekmektedir. Dışarıdan gelebilecek etkenlere karşı savunma halinde olmanız gerekir. Operasyon süreci içerisinde kendinizde olursunuz. Herhangi bir narkoz yapılarak bayıltma olasılığı yoktur. Lokal anestezi yapılmaktadır. Bu da operasyondan sonra tek başınıza gidebileceğiniz işaretidir.

Operasyondan sonra doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotiklerin düzenli kullanılması gerekir. Operasyondan iki hafta sonra şok dökülme denilen dökülmeler görülebilir. Şok dökülme ne kadar az olursa o kadar iyidir. Çok fazla dökülmesi hoş olmayabilir. Bu dökülme kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Şok dökülmenin sebebi kıl kendini döküp daha sağlıklı ve kuvvetli bir kıl kökünün çıkacağı anlamına gelir. Kıl kökleri de ayda 1-2 cm uzama gösterebilmektedir.1 ay gibi bir süre geçtikten sonra yavaş yavaş narin bir şekilde yıkanmaya başlanabilir. Bu kıl kökleriniz oksijen alıp direncini ayakta tutmaya yarayacaktır. Oksijen almayan kıl kökleri ölüm ile karşı karşıya gelebilir ve dökülür. Aradan 3 ay gibi bir süre geçtikten sonra bıyık kökleriniz kendini belli etmeye başlayacaktır. Yine de biraz seyreklik görülebilir. Herkeste olduğu gibi inatçı ters kıllarınız mevcut olacaktır. Kıvrımlı, dik, şekilsiz görülebilir. Bıyık ekimi operasyonun ardından aceleci davranmanız sizi üzebilir. Sakince vücudunuzun doğallığına bırakmanızda fayda olduğunu belirtmek gerekir.

Bıyık Ekimi Aşamaları

Bıyık ekimi işlemi çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Bu işlemi yaptıracak kişilerin ilk olarak tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bıyık ekimi yaptıracak kişilere çeşitli tahliller yapılır ve hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Doğru yöntemler bulunduktan sonra ise işleme başlanabilir. Bıyık köklerinin nereden alınacağı ve sayısı oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojiye uygun yeni malzemelerde kökler alınır ve hızlı bir şeklide dudak üstü bölgesine nakledilir. Bıyık ekme işleminde genelde karşımıza çıkan yöntem ise FUE yöntemi olmaktadır. Çünkü bu yöntem, diğerlerine göre çok daha avantajlı ve kısa sürelidir. Bu sebeple de hastalar genelde FUE yöntemi ile ekim işlemi yaptırmaktadır. Bir diğer detay da dudak üstünde bulunan yaralar ya da izlerdir. Bu bölgede bulunan izleri ya da yaraları bıyık ile kamufle etmeniz mümkündür. Operasyon sonrası bir iz kalmaması amacıyla da çok ince uçlu ve sivri aletler tercih edilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesin sonucun ne zaman alınacağı kişilere göre farklılık göstermektedir. Bu süre ile ilgili doktorunuzdan detaylı bir bilgi alabilirsiniz

Adres Bilgileri

Nispetiye Mah. Aydın Sok. No:1 / 1 Etiler İstanbul

+90 212 953 20 02
info@etilerhairclinic.com

Whatsapp